Co sázet na podzim: Barevná zahrada i v chladných měsících

Cibuloviny pro jarní krásu

Podzimní zahrada se pomalu ukládá k zimnímu spánku, ale to neznamená, že bychom se měli vzdát barev a vůní. Právě naopak! Podzim je ideální čas pro sázení cibulovin, které nám na jaře přinesou do zahrady první záblesky života a optimismu. Cibuloviny sázíme na podzim proto, aby stihly do zimy zakořenit a načerpat sílu pro jarní kvetení. Mezi nejoblíbenější cibuloviny patří narcisy, které nás okouzlí svou elegancí a omamnou vůní. Stejně tak tulipány, které nám vykouzlí úsměv na tváři svou pestrobarevností a rozmanitostí tvarů. Nezapomínejme ani na hyacinty, jejichž intenzivní vůně provoní celou zahradu. Představte si tu radost, když po dlouhé zimě spatříte první jarní květy, které se statečně derou ze země vstříc slunci. Právě tato krása a energie stojí za to, abychom se do podzimní výsadby cibulovin pustili s nadšením a láskou.

Česnek pro zdraví i chuť

Podzimní zahrada skýtá spoustu možností, jak si zajistit bohatou úrodu i v dalším roce. Mezi nejoblíbenější a zároveň nejprospěšnější plodiny, které se sází právě na podzim, patří bezesporu česnek. Jeho silné aroma a chuť zná snad každý, ale věděli jste, že je doslova nabitý vitamíny a antioxidanty? Sázení česneku je navíc velmi snadné a zvládne ho i úplný začátečník. Stačí vybrat slunečné stanoviště s propustnou půdou a kvalitní sadbu.

Co se sází na podzim
Rostlina Typ Období sázení Náročnost pěstování
Tulipán Cibulovina Září - říjen Nízká
Narcis Cibulovina Září - říjen Nízká
Česnek Zelenina Říjen - listopad Střední

Už na podzim se tak můžete těšit na vlastní úrodu lahodného a zdravého česneku, který vám bude připomínat krásu podzimní zahrady po celou zimu. Ať už ho budete používat čerstvý, sušený nebo naložený, jeho blahodárné účinky na vaše zdraví budou k nezaplacení.

Na podzim se do země ukládají nejen vzpomínky na slunné dny, ale i naděje na jaro v podobě cibulek tulipánů, narcisů a hyacintů.

Božena Černá

Tulipány: Symboly jara

S příchodem podzimu a chladnějších dnů se zahrádkářům nabízí skvělá příležitost k obohacení svých zahrad o zářivé barvy jarních cibulovin. Mezi nejoblíbenější a nejpůsobivější rostliny, které se sází na podzim, bezesporu patří tulipány. Tyto královny jara nám svými rozmanitými barvami a tvary květů dokáží vykouzlit úsměv na tváři po dlouhé zimě. Výsadba tulipánů na podzim je poměrně snadná a výsledky stojí za to. Stačí vybrat slunné stanoviště s dobře propustnou půdou a cibulky zasadit do hloubky zhruba 10-15 cm. Pro ještě působivější efekt je vhodné vysazovat tulipány ve skupinách, a to buď v jednom barevném odstínu, nebo v pestré kombinaci barev. Představte si tu krásu, když vám na jaře rozkvetou záhony plné rudých, žlutých, růžových a fialových tulipánů! A co teprve něžné papouškovité tulipány s třásnitými okraji okvětních lístků? S trochou péče a správným výběrem odrůd si tak můžete zajistit nezapomenutelnou jarní zahradní show.

Narcisy: Slunce v záhoně

Podzimní výsadba cibulovin, to je jako zasít si do země malé kousky jarního slunce. Mezi nimi vynikají narcisy, jejichž zářivé květy patří k prvním poslům jara. Právě podzim je ideální čas na jejich zasazení, aby stihly do zimy zakořenit a na jaře nás mohly potěšit záplavou květů. Narcisy nejsou náročné na pěstování a odmění se vám za minimum péče. Stačí jim slunné či polostinné stanoviště a propustná půda. Sázejte je do hloubky odpovídající trojnásobku jejich výšky a dopřejte jim do začátku zimy dostatek vláhy.

Existuje mnoho odrůd narcisů, od klasických žlutých trubkovitých až po elegantní bílé s oranžovým středem. Vyberte si ty, které se vám nejvíce líbí, a vytvořte si na zahradě pestrou paletu barev. Narcisy se také krásně vyjímají v kombinaci s jinými jarními cibulovinami, jako jsou tulipány nebo hyacinty. Představte si tu krásu, když se vaše zahrada na jaře promění v barevnou oázu! A co víc, narcisy jsou trvalky, takže se na jejich krásu budete moci těšit po mnoho let.

Hyacinty: Omamná vůně

Podzimní zahrada se pomalu ukládá k zimnímu spánku, ale to neznamená, že bychom se měli vzdát zářivých barev a omamných vůní. Právě naopak! Podzim je ideální čas na to, abychom do země ukryli cibulky hyacintů, které nám na jaře přinesou do zahrady explozi barev a vůní. Představte si, jak se probouzíte do slunečného jarního rána a váš zahrada vás vítá omamnou vůní hyacintů. Tyto nádherné květiny, dostupné v široké škále barev od sněhově bílé, přes růžovou a fialovou až po sytě modrou, rozzáří každý kout vaší zahrady.

Výsadba hyacintů je navíc velmi snadná a zvládne ji i úplný začátečník. Stačí vybrat slunné stanoviště s dobře propustnou půdou, zasadit cibulky do hloubky asi 10 cm a těšit se na jaro. Ať už se rozhodnete pro výsadbu hyacintů do záhonů, truhlíků nebo květináčů, jejich krása a omamná vůně vám zaručeně vykouzlí úsměv na tváři.

co se sází na podzim

Modřence: Barevná záplava

Podzimní zahrada hýří barvami a mezi nimi se hrdě vyjímají i modřence. Tyto půvabné květiny, připomínající miniaturní hyacinty, vnášejí do záhonů svěží nádech a slibují záplavu barev hned zjara. Výsadba modřenců na podzim je klíčem k jejich bohatému kvetení. Cibulky zasazené v chladné zemi stihnou do jara zakořenit a načerpat dostatek živin pro tvorbu květů. Představte si tu nádheru, když se po zimě ze země proderou první zelené lístky a vzápětí je vystřídají hrozny modrých, růžových či bílých květů. Modřence se skvěle hodí do skalek, okrajů trvalkových záhonů i k výsadbě pod stromy a keře. Dokonce je můžete vysadit i do květináčů a ozdobit si jimi terasu či balkon. Pro dosažení impozantního efektu vysaďte cibulky ve větších skupinách. Kombinace různých barevných variant pak vytvoří vkusnou a oku lahodící podívanou. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli variantu, modřence vám zaručeně zbarví zahradu do optimistických tónů a připomenou, že jaro je už na dosah ruky.

Okrasné keře: Krása po celý rok

Podzimní výsadba okrasných keřů má své nezaměnitelné kouzlo. Nejenže si zkrátíte čekání na jaro, ale dopřejete i rostlinám ideální podmínky k zakořenění a adaptování se na nové prostředí. Právě na podzim je půda dostatečně vlhká a teplá, což podporuje růst kořenů a zajišťuje silný start pro nadcházející vegetační období. Mezi oblíbené druhy keřů, které se sází na podzim, patří například krásně kvetoucí vajgélie, odolné a nenáročné tavolníky, elegantní kaliny nebo okouzlující hortenzie. Výběr je opravdu pestrý a záleží jen na vašich preferencích a podmínkách na zahradě. Představte si, jak vám už příští rok budou tyto keře dělat radost svými květy, listy nebo třeba plody. Ať už zvolíte jakýkoli druh, podzimní výsadba okrasných keřů je investicí do krásy a radosti z vaší zahrady na mnoho let dopředu.

Živé ploty: Soukromí a elegance

Podzim je ideální čas na založení živého plotu, který vám na jaře přinese první záblesky zeleně a radosti. Právě teď si můžete vybrat z bohaté nabídky sazenic za výhodné ceny a zasadit si základ pro krásný a funkční živý plot. Mezi oblíbené druhy pro podzimní výsadbu patří například odolný a nenáročný habr obecný, elegantní a rychle rostoucí ptačí zob obecný, nebo stálezelený a hustý tis červený. Tyto dřeviny stihnou do zimy dobře zakořenit a na jaře se s novou energií pustit do růstu. Představte si, jak už příští rok budete moci relaxovat v příjemném stínu vašeho nového živého plotu a těšit se z jeho krásy. Výsadba živého plotu je investicí do budoucnosti, která se vám mnohonásobně vrátí. Nejenže vám poskytne soukromí a ochrání před větrem a prachem, ale také zútulní vaši zahradu a přiláká užitečný hmyz a ptactvo.

Ovocné stromy: Sladké plody

Podzim je ideální čas pro výsadbu ovocných stromů, které nám na zahradě brzy přinesou sladké plody. Právě v tomto období mají stromy nejlepší podmínky k zakořenění a adaptaci na nové prostředí. Výsadbou ovocných stromů na podzim jim dáváme náskok před jarem, kdy se probouzí příroda a stromy začínají s vegetací. Mezi nejoblíbenější druhy ovocných stromů, které se sází na podzim, patří jabloně, hrušně, třešně a slivoně. Tyto stromy se pyšní nejen lahodnými plody, ale také krásnými květy, které na jaře rozzáří naši zahradu. Představte si tu radost, až budete sklízet vlastní jablka, hrušky, třešně a švestky a připravovat z nich chutné koláče, kompoty nebo marmelády. Ovocné stromy jsou investicí do budoucnosti, která nám přinese nejen radost z vlastnoručně vypěstovaného ovoce, ale také zkrášlí naši zahradu a poskytne stín v horkých letních dnech.

Jahody: Letní pochoutka

Ačkoliv si na sladké jahody musíme počkat až do léta, podzim je ideální dobou k přípravě záhonů pro nové sazenice. Výsadba jahodníků na podzim má totiž mnoho výhod. Rostliny stihnou do zimy dobře zakořenit a na jaře se tak můžou plně soustředit na růst a tvorbu plodů. Představte si tu radost, když už v příštím roce sklidíte první úrodu vlastních, šťavnatých jahod! Pro podzimní výsadbu se hodí především rané a stáleplodící odrůdy. Z raných odrůd můžete vyzkoušet například 'Honeoye' nebo 'Rumba', ze stáleplodících pak 'Mara des Bois' nebo 'Ostara'. Nezapomeňte na slunné stanoviště a kvalitní, propustnou půdu. S trochou péče se vám jahody odmění bohatou a chutnou úrodou.

Řeřicha: Rychlá vitaminová bomba

Podzimní zahrada se pomalu chystá k zimnímu spánku, ale to neznamená, že bychom se museli vzdát čerstvé zeleniny. Právě naopak! Existují rostliny, které chladnější počasí milují a odmění nás rychlým růstem a bohatou sklizní. Mezi ně patří i řeřicha, nenáročná rostlinka s pikantní chutí a spoustou vitamínů.

Řeřicha se vysévá od září až do listopadu, a to přímo na záhon nebo do truhlíku za oknem. Semínka klíčí už za pár dní a za 2-3 týdny si můžete dopřávat první sklizeň. Stačí ji ostříhat nůžkami a přidat do pomazánek, salátů, polévek nebo na chléb s máslem. Řeřicha je doslova vitaminovou bombou, obsahuje vitamíny C, A, K, a také minerály jako draslík, vápník a železo. Její konzumace posiluje imunitu, podporuje trávení a má detoxikační účinky. Navíc, pěstování řeřichy zvládne opravdu každý, i bez předchozích zahradnických zkušeností. Stačí ji jen pravidelně zalévat a dopřát jí dostatek světla. Zkuste si i vy obohatit svůj podzimní jídelníček o tuto zdravou a chutnou zeleninu.

co se sází na podzim

Špenát: Zdravá zelenina

Ačkoliv si špenát spojujeme spíše s jarními měsíci, věděli jste, že ho lze s úspěchem pěstovat i na podzim? Výsev špenátu v září nám zaručí čerstvou úrodu plnou vitamínů a minerálů až do pozdního podzimu, a dokonce i během mírné zimy. Špenát je totiž překvapivě odolný vůči chladu a mrazíkům. Představte si tu radost, když si i v listopadu můžete natrhat čerstvé, zelené lístky špenátu do salátu nebo smoothie. Mezi rostliny vhodné k podzimní výsadbě patří i další druhy zeleniny, jako je například zimní cibule, česnek, nebo ozimý salát. Tyto druhy zkoření v půdě a na jaře se nám odmění silnými rostlinkami a bohatou úrodou. Pěstováním vlastní zeleniny nejenže obohatíme náš jídelníček o zdravé a čerstvé suroviny, ale přinese nám to i radost z vlastního výtvoru a propojení s přírodou. Pusťme se do toho a užijme si plody naší práce!

Publikováno: 22. 12. 2024

Kategorie: domov